مدیرکل بیمه سلامت استان قم:

مردم درتکمیل پرونده وگنجاندن آدرس های جدید خود اقدام کنند

مدیرکل بیمه سلامت استان قم گفت برای تکمیل پرونده افراد عضو بیمه سلامت استان در طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از کلیه دارندگان بیمه سلامت درخواست داریم که برای تکمیل پرونده خود و گنجاندن آدرس دقیق خود به سامانه مراجعه نمایند تا از خدمات پزشک خانواده و نظام ارجاع بهره‌ مند شوند. به گزارش […]

مدیرکل بیمه سلامت استان قم گفت برای تکمیل پرونده افراد عضو بیمه سلامت استان در طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از کلیه دارندگان بیمه سلامت درخواست داریم که برای تکمیل پرونده خود و گنجاندن آدرس دقیق خود به سامانه مراجعه نمایند تا از خدمات پزشک خانواده و نظام ارجاع بهره‌ مند شوند.
به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم دکتر محمد رضا فخاریان قمی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در گذشته بیمه شدگان سلامت ما تنها در بیمارستانهای دولتی خدمات خود را می گرفتند اما با طرح جدید پزشک خانواده از پزشکان طرف قرارداد با ما می‌توانند خدمات دریافت نمایند اما مستلزم آن است که در ابتدا پزشک خانواده آنها را به پزشکان متخصص دیگر ارجاع دهد متاسفانه خیلی از افرادی که بیمه سلامت را دارند آدرس دقیق و کامل خود را در سامانه درج نکرده اند بند که در طرح جدید ما نیازمند آن هستیم که کلیه افرادی که دارنده بیمه سلامت هستند با مراجعه به سامانه اقدام به درج آدرس جدید و یا دقیق خود نمایند به همراه شماره تلفن خود.

وی با بیان این‌که ۳۰۲ هزار و ۹۷۰ نفر در قم تحت پوشش بیمه سلامت هستند، اضافه کرد: از این تعداد ۶۱ هزار و ۵۶۰ نفر عضو صندوق کارکنان دولت، ۷۵ هزار و ۱۲ نفر سایر اقشار، ۱۱ هزار و ۲۲۴ نفر بیمه‌ ایرانیان، ۸۴ هزار و ۵۱۷ نفر بیمه سلامت همگانی، ۵۴ هزار و ۴۱۸ نفر بیمه روستایی و پنج هزار و ۱۵۸ نفر نیز اتباع خارجی هستند.

وی اضافه کرد: ۱۱ هزار و ۸۱ نفر نیز عضو صندوق سایر اقشار نظام ارجاع هستند که خدمات بیمه‌ای آن‌ها از طریق کمیته امداد به بیمه سلامت محول شده است.

فخاریان با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی، اضافه کرد: مطالبات سال ۹۹ بیمارستان‌های دولتی به‌صورت کامل تسویه شده و امسال نیز ۷۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی ادامه داد: به‌زودی از طریق اوراق بهادار مطالبات سه ماه اول سال به مبلغ حدود ۴۰ میلیارد تومان نیز پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مطالبات سه ماه ابتدایی امسال بیمارستان‌های ولیعصر(عج)، آیت‌الله گلپایگانی، حضرت علی بن ابیطالب(ع) و امام رضا(ع) به مبلغ ۸۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت قم بیان کرد: مطالبات مراکزی که نسخه‌نویسی الکترونیکی انجام می‌دهند، تا روز دهم ماه بعد پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به این‌که ۵۴۶ مرکز در قم با بیمه سلامت طرف قرارداد هستند، افزود: ۱۳۲ مطب پزشک عمومی، سه مطب فلاشیپ، ۸۲ پزشک متخصص، ۲۴ پزشک فوق تخصص، ۱۴۵ داروخانه، ۲۴ آزمایشگاه، ۳۵ مرکز فیزیوتراپی، ۶ مرکز جراحی محدود، ۹ بیمارستان و ۲۰ مرکز تصویربرداری از جمله این مراکز هستند.

وی اضافه کرد: یک مرکز رادیوتراپی، ۱۴ دندانپزشک، ۲۲ درمانگاه خصوصی، ۲ درمانگاه دولتی دانشگاهی، ۸ درمانگاه تخصصی، ۳ درمانگاه دولتی غیرتخصصی، ۱۲ درمانگاه خیریه، ۶ مرکز ترک اعتیاد، ۱۴ مرکز بهداشتی درمانی روستایی و ۳۵ مرکز بهداشتی درمانی شهری از دیگر مراکز طرف قرارداد با بیمه سلامت می‌باشند.

فخاریان ادامه داد: به دلیل شرایط کرونا بازدیدهای حضوری از مراکز طرف قرارداد کاهش یافته و از طریق نظارت غیرمستقیم بر اسناد کار انجام می‌شود، ولی در عین حال ۳۵ بازدید انجام شده است.

وی بیان کرد: داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، تصویربرداری، درمانگاه و پزشکان به‌صورت صد درصد نسخه‌پیچی الکترونیکی انجام می‌دهند، ولی نسخه‌نویسی الکترونیک در مراکز طرف قرارداد ۵۴ درصد است.

وی افزود: در شهریورماه جاری از مجموع ۷۱ هزار و ۷۷ نسخه، ۳۸ هزار و ۶۴۷ نسخه الکترونیک صادر شده است.

فخاریان گفت: از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال جاری صدور دفترچه‌های بیمه سلامت همگانی و روستایی و از ابتدای تیرماه صدور سایر دفترچه‌ها متوقف شد و هنگام مراجعه فقط کارت و یا برگ اول دفترچه به بیمه‌شده‌ها تحویل داده می‌شد.

وی افزود: از ابتدای مهرماه کارت نیز صادر نخواهد شد و بیمه‌شده‌ها هنگام مراجعه به مراکز درمانی کارت ملی را ارائه دهند.

لزوم ارائه نشانی و شماره تلفن اعضای صندوق بیمه سلامت همگانی

وی با بیان این‌که طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع از مهرماه امسال برای صندوق بیمه سلامت همگانی آغاز می‌شود، گفت: لازمه اجرای این طرح دارا بودن نشانی و شماره همراه بیمه‌شده‌ها در سامانه می‌باشد.

وی اضافه کرد: بیمه‌شده‌های بیمه سلامت فقط به مراکز دولتی می‌توانستند مراجعه کنند که با اجرای طرح نظام ارجاع، می‌توانند به پزشکان فعال در طرح پزشک خانواده نیز مراجعه کنند.

وی با اشاره به این‌که اطلاع‌رسانی برای مشارکت پزشکان در این طرح انجام شده است، اضافه کرد: اگر به پزشکی هزار بیمه شده اختصاص دهیم چه در ماه ویزیت کند و چه ویزیت نکند، بایت هر نفر بیمه شده ۷۵ هزار ریال مکف هستیم ماهانه پرداخت کنیم.

به گفته فخاریان، در این طرح پزشکان باید همه جمعیت بیمه شده را هر ۶ ماه یک‌بار ویزیت نمایند.