دیدار جمعی از علمای اهل‌سنت روسیه با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

جمعی از علمای اهل‌سنت روسیه در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم ،جمعی از علمای اهل‌سنت روسیه در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی دیدار و گفتگو کردند.
متن سخنان حضرت آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی دامت برکاته
در دیدارجمعی از علمای اهل‌سنت روسیه
بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت آقایان بزرگوار که از روسیه به ایران آمده و مهمان نظام جمهوری اسلامی و حوزه علمیه قم (جامعة المصطفی) هستید خوش‌آمد می‌گویم.
از مجموعه جامعة المصطفی العالمیه هم که زمینه این سفرها را فراهم می‌کنند و به دنبال ایجاد ارتباط علمی، فرهنگی و دینی بین مجموعه مسلمین هستند تشکر ویژه می‌نمایم.
خدای تبارک و تعالی در قرآن کریم در سوره مبارکه روم آیه ۳۰ «‌فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيمُ»، پیامبر اکرم را مکلف به این تکلیف می‌کند که تمام توجه و نگاه خودت را متوجه دین کن. یعنی همه فکر، اندیشه، روش و عمل خود را بر مبنای دین قرار بده.
سؤال این است مقصود خداوند از این تکلیف به پیامبر که خود آورنده‌ی این دین از طرف خداست و به همه این دین توجه دارد و همه زندگی‌اش را برای این دین قرار داده چیست؟
جواب این است که این تکلیف اختصاص به پیامبر ندارد بلکه برای همه انسان‌ها تا قیامت است. هر مسلمانی مکلف است که در همه ابعاد شخصی، خانوادگی و اجتماعی، معیار و شاخص اصلی زندگی خود را دین قرار بدهد.
نکته دوم اینکه مراد از این دین به قرینه آیه‌ «إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ‌« فقط دین اسلام است. یعنی بشر فقط باید به دین اسلام توجه داشته باشد و همه امورش را بر طبق دین اسلام تنظیم کند. چرا که این دین حنیف است یعنی فقط تمایل به حق، تمایل به خیر، تمایل به نیکی و نور دارد، دین ما همه‌اش حق، نور و خیر است. یک جای از دین را پیدا نمی‌کنیم که با منطق عقل ناسازگار باشد.
یعنی در حقیقت دلیل آن تکلیفی که اول آیه خدا به پیامبر و به همه انسان ها می‌فرماید که همه توجه‌تان فقط به دین باشد این است که انسان باید دنبال حق‌، نیکی و پاکی و همه خوبی‌ها باشد. کلمه حنیفاً یعنی تمام خوبی‌ها در دین وجود دارد.
بعد با بیان «‌فطرة الله التی فطر الناس علیها» می‌خواهد بفرماید اعتقادات، احکام و اخلاقی که در این دین وجود دارد تمام مطابق فطرتی است که انسان بر اساس آن فطرت آفریده شده.
این‌آیه خیلی مهم است. یعنی خدا می‌فرماید من که یک دینِ کاملِ مطابق با فطرت انسانی برای شما فرستادم، دلیل بر این است که انسان باید آن را در رأس همه امور زندگی‌اش قرار بدهد. در پایان آیه نیز خدا می‌فرماید «‌ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيمُ‌» یعنی آن دینی که قیمومت‌، سرپرستی و حکومت بر شما را باید داشته باشد همین دین اسلام است.
یکی از ادله تاسیس نظام جمهوری اسلامی ما همین آیه شریفه است که می‌فرماید دین باید بر بشر حکومت کند و غیر از دین هیچ قدرت دیگری حقّ حکومت بر بشر ندارد.
تقاضای من از شما این است که روی همین آیه دقت و فکر کنید و در هر جایی که هستید آن را با مسلمین دیگر در میان بگذارید. این آیه خط اصلی زندگی و روش زندگی عزت‌مندانه را به انسان یاد می‌دهد.
این مرکز فقهی که امروز شما تشریف آورده اید یکی از مراکز بسیار مهم تحقیقی و پژوهشی پیرامون همه ابعاد دین است. از نقاط مختلف دنیا پرسش‌های فراوان دینی اعم از اعتقادات، احکام، اخلاق، سیاست، اقتصاد و هر چه هست به دست ما می‌رسد و پژوهشگران و اساتید درباره آنها تحقیق می‌کنند. این مرکز بزرگ دینی و علمی را مرجع بزرگ شیعه مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی تأسیس کردند.