مدیر مسئول پایگاه خبری نشاط و زندگی:

در توسعه شهرقم به بافت مذهبی،فرهنگی واجتماعی قم توجه نشده است

دکتر علی محمدی عضو هیات علمی دانشگاه، محقق و تحلیلگر مسائل قم و کشور در مصاحبه مطبوعاتی با اصحاب رسانه به مناسبت باز گشایی دفتر پایگاه خبری نشاط وزندگی در قم مهمترین مسائل استان و کشور را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری رهپویان قم،مدیر مسئول پایگاه خبری نشاط و زندگی در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت افتتاح شعبه قم این پایگاه خبری اهم مباحث مورد نظر خود در حوزه استان قم را به شرح زیر برشمرد:

بحث مونوریل:وقتی از مونوریل وفرودگاه در قم صحبت می کنیم متوجه باشیم این اتفاق به هر دلیلی در قم رخ داده ومنابع فراونی از بودجه دولت وبخش خصوصی در این دو پروژه هزینه شده است ما باید بین ادامه راه وتخریب آن صحبت کنیم اعتقاد من این است و قبلا بارها گفته ایم مونوریل وفرودگاه با هر هدفی که در قم ایجاد شد قهر کردن با این پروژه ها مثل یک دهه گذشته به صلاح قم نیست چراکه برای این این پروژه ها هزینه های زیادی انجام شد وتوقف وتخریب آن علاوه بر هدر دادن منابع بیت المال نشان از برگشت به عقب موجب بی اعتمادی مردم به دولتمردان می شود با توجه به این مقدمه باید گفت این دوپروژه در شرایط فعلی می تواند در حوزه های فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی وگردشگری برای قم فرصت باشد. نگاه تقابلی با این پروژه های مهم که هزاران میلیارد از منابع کشور ومردم را به خود اختصاص داده است نگاه سطحی وزیان آور است. ما در این دو پروژه گردش به عقب نداریم پس بهتر است مدیران استان با رایزنی های مختلف با مدیران ملی هرچه سریعتر این دو پروژه ملی را به پایان وجهت بهره برداری مناسب متناسب با فرهنگ قم آماده کنند.رها کردن این دو پروژه قدرت مدیریتی کشور را نزد مردم و جوانان تحصیل کرده تضعیف وایجاد نا امیدی می کند.

وی در باره مسائل فرهنگی  استان قم نیز اظهار داشت:قم پایگاه جهان تشیع وفرهنگی کشوراست اگرچه که اقدامات خوبی در بخش های مختلف در حوزه های فرهنگی صورت گرفته است اما آنچه ما امروز در سطح شهر مقدس قم مشاهده می کنیم متناسب با جایگاه قم نیست . پیشنهاد می کنم مدیران فرهنگی اولویت خود را بجای پرداختن به امور سطحی فرهنگی مانند برگزاری همایش ها وسخنرانی ها وساخت وساز های ساختمان های مجلل به امور زیر بنای وماندگار فرهنگی اختصاص دهند. برنامه های فرهنگی امروز ما آماده مقابله در مقابل دشمن مجهز به دانش مجازی نیاز نیست باید ازمدیران آگاه به امور مجازی ومدیران عملگرا در حوزه فرهنگی در شرایط فعلی برای مدیریت فرهنگی استفاده کنیم به نظر من مشکل فرهنگ در کشور وقم مشکل منابع مالی نیست مشکل حوزه فرهنگ برخوردار نبودن از برنامه های متناسب با روز ومیدان ندادن به مدیران عملگرا و جهادی است .

وی که بعنوان یکی از مدیران با سابقه در آموزش وپرورش استان قم وکشورفعالیت داشته ،درباره  مهمترین مشکل آموزش وپرورش در قم گفت:آموزش وپرورش ما طی سال های گذشته نتوانسته با مقتضیات روز تغییرکند لذا ما در شرایط کنونی با آموزش وپرورشی مواجه هستیم که نه دانش آموز از رفتن به مدرسه لذت می برد نه معلمان البته دوران کرونا هم به این وضعیت دامن زد مدرسه امروز ما از نظر محتوا ی وشکلی با نیاز ها وخواسته های دانش آموزان طراحی نشده است ما در آموزش وپرورش نیاز به تحولات اساسی وبنیادین داریم اگر دغدغه های رهبر معظم انقلاب در اجرایی شدن سند تحول بنیادین مورد توجه قرار بگیرد و مدیران باورمند به تربیت همه جانبه مسند امور آموزش وپرورش را بدست بگیرند قطعا وضعیت کنونی بهبود ومشکلات جامعه در حوزه های فرهنگی،اجتماعی وتربیتی مرتفع می شود .

دکتر محمدی شما در حوزه تربیت بدنی وورزش نیز اظهار کرد:ضمن تشکر از تلاش مدیران فعلی وگذشته حال ورزش استان خوب نیست .بدلیل ضعف برنامه ریزی نتوانستیم از حداقل ظرفیت های در اختیار بهره ببریم امروز پیشکسوتان ونام آوران ورزش کجا هستند کی سراغ آنان را می گیرد. اصل سوم قانون اساسی تصریح می کند تربیت بدنی وورزش باید برای عموم رایگان باشد بنظر شما آیا مکان ورزشی را سراغ دارید که خانواده های در تمام سنین بتوانند آنجا راحت وارزان ورزش کنند. ورزش از اصول خود که توسعه سلامت وتندرستی است خارج وبه حواشی وارد شده است رسالت متولیان ورزش در قم وکشور بستر سازی برای مشارکت همه مردم در فعالیت های ورزشی از طریق ورزش همگانی است. بنظر شما چند درصد از مردم ورزش می کنند آیا فکر نمی کنید این همه بیماری خصوصا در نسل جوان ریشه در بی حرکتی دارد . دولت باید ورزش را بعنوان مهمترین عامل سلامتی فردی واجتماعی مورد توجه جدی قرار بدهد ودر شیوه مدیریت فعلی خصوصا واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی تجدید نظر کند. برای موفقیت در ورزش استان باید از نیروهای مجرب ومتخصص وپیشکسوتان بهتر استفاده کنیم و گوش شنوای برای شنیدن ورزشکاران،مربیان،وروسای هیات های ورزشی داشته باشیم . قم نیازمند به احداث یک مجموعه عظیم ورزشی در اطراف جمکران است.

وی درباره اصلاح امور فرهنگی واجتماعی درقم  گفت: مدیران رسانه وخبرنگاران چشم بینای جامعه وبا احساس مسئولیت ذاتی مسائل مختلف استان وکشور را پیگیری ونماینده مردم در مطالبه گری هستند چنانچه مدیران دولتی بجای تقابل با رسانه از ظرفیت این بخش مهم وتاثیر گذار استفاده کند بدون شک مشکلات زودتر وبه موقع برطرف ومردم احساس رضایت می کنند متاسفانه مدیران امروز تحمل شنیدن انتقاد را ندارند وفکر می کنند رسانه ها در همه حال باید از آنان تعریف وتمجید کنند به دوستان خوب رسانه هم پیشنهاد می کنم در کنا رنقد ها از اقدامات خوب مدیران هم بموقع تعریف کنند و سعی کنند در صورت نقد وایرادتی که می بینند حتما راهکار های پیشنهادی خود را با کمک افراد متخصص برای بهبود وضعیت جامعه ارائه دهند رسانه در کنار بیان مشکلات وکمبود ها نباید امید را در جامعه از بین ببرد.

وی در مورد مباحث مطرح فرهنگی در دانشگاه ها اظهار داشت:حتما ایراداتی در حوزه فرهنگی دانشگاهها داریم چرا که دانشگاه هم جدای از جامعه نیست ولی این ایرادات به اندازه ای نیست که دانشگاه را سیاه وتار جلوه دهیم من به آینده دانشگاهها امیدوارم اگر بیانیه گام دوم انقلاب توسط مدیران شایسته در نظام تعلیم وتربیت دنیال شود وشیوه های تبلیغی خود را در جذب جوانان ودانشجویان تغییر دهیم قطعا آینده ایران ودانشگاهها آینده خوبی خواهد بود. متاسفانه در اجرای گام دوم انقلاب مثل سند تحول بنیادین آموزش وپرورش دچار روکود وکندی شده ایم پیشنهاد می کنم دولت ازجوانان رزمنده دیروز وپیشکسوتان جبهه جهاد وشهادت که امروز به تخصص های خوبی در حوزه های مختلف رسیده اند جهت عبور از بحران های پیش رو خصوصا معضلات فرهنگی واجتماعی بیشتر استفاده کنند

وی به وضعیت شهر سازی وعمرانی را در استان قم اشاره کرد وافزود:شهر سازی وطرح های توسعه شهری باید در جهت تامین منابع شهروندان باشد الان این وضعیت در استان را شاهد نیستیم قم یک شهری با محتوای فرهنگی است وباید بافت تاریخی ومذهبی خود را حفظ کند چقدر در این راه موفق بودیم شاید طرح تفضیلی توسعه شهر را داشته باشیم اما چقدر به آن عمل شده است. وضعیت معابر وخیابان های قم چقدر با شرایط قم هماهنگی دارد وآینده چه خواهد شد

دکتر محمدی درباره  توسعه شهر پردیسان گفت:ایجاد شهر پردیسان از نظر مکانی مناسب جا یابی شده است اما ساخت وساز های این شهر بهیچ وجه با نیاز مردم وحقوق شهروندی نیست . در ساخت وساز های این منطقه توجه به زیر ساخت ها متناسب با ساختمان های احداثی در حوزه های فرهنگی،ورزشی،بهداشتی ووفضای سبزودرمان وآموزشی توجه نشده است

دکتر محمدی به ارزیابی  وضعیت اقتصادی مردم قم پرداخت وافزود:

این دولت ودولت های قبلی در تدوین برنامه های اقتصادی موفق هستند اما در اجرا ناتوان. شعار برطرف کردن فقر مطلق بسار شعار جذاب وخوبی بود چرا محقق نشد. بنظر من نگاه سطحی وتبلیغی مدیران کشور به حوزه اقتصاد وسایر بخش ها مردم را با مشکل مواجه کرده است ما باید در مدیریت خود برای خدا کار کنیم و نگاه بلند مدت در توسعه همه جانبه داشته باشیم چرا که نگاه روزمرگی مدیران این وضعیت را برای مردم ایجاد کرده است ما در حل مشکلات اقتصادی مشکل منابع نداریم مشکل ما ناکار آمدی مدیرانی است که به مدیریت نگاه حزبی،جناحی وگروهی دارند وسعی می کنند فعالیت های را دنبال کنند که فقط در دوران مسئولیت خودشان به بار بنشیند وبه فکر برنامه های بلند مدت نیستند.